آموزش, بیماری و تشخیص

آیا می دانید سرما درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟!

یکی از مهم ترین مشکلاتی که برای سیستم اسکلتی بدن رخ میدهد، درد و التهاب مفاصل است. شاید بسیاری از افرادی که دائما با این درد ها دست و پنجه نرم میکنند بیشتر بتوانند اهمیت درمان این موضوع را درک کنند.

در اکثر موارد اولین راهی که به ذهن میرسد مصرف دارو است.‌ اما امروزه روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند تا مضرات مصرف قرص را کاهش دهند.

یکی از این روش ها که بسیار سودمند و حتی توسط پزشکان نیز تجویز میشود، استفاده از یخ و سرما درمانی است.

در این هفته از مطالب آموزشی تجهیز گستران ابوریحان قصد داریم تا شما را با سرما درمانی و موارد استفاده از آن آشنا کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت سرد کردن چیست؟

امروزه ثابت شده است که برای درمان التهاب مفاصل و آسیب دیدگی ها،‌روش سرد کردن بر گرم کردن ارجحیت بیشتری دارد. علت در این است که به هنگام ورود سرما به بافت های منطقه آسیب، بدن سعی میکند به مقابله با آن بپردازد.‌این‌مقابله باعث کاهش جریان خون و تنگ شدن رگ ها میشود.

پس از برداشتن سرما از محل، بدن به حالت اولیه خود بر میگردد و در ضمن این کار رگ ها به سمت باز شدن و افزایش جریان خون میروند. این باز و بسته شدن رگ ها باعث انتقال تورم و از بین رفتن آن میشود. هرچه سرعت این عملیات بیشتر باشد، منطقه‌ی آسیب زودتر بهبود می یابد. تحقیقات نشان میدهد که سرد کردن سریع‌تر از گرم کردن این کار را انجام میدهد.

فواید و موارد استفاده از کیسه یخ:

۱- بعد از آسیب های ورزشی و اصابت توپ به صورت یا انگشتان:

یکی از بیشترین مواردی که استفاده از کیسه یخ میتواند موثر باشد،‌هنگام آسیب دیدگی های ورزشی است. گذاشتن کیسه یخ سبب کاهش درد و جلوگیری از گسترش عفونت میشود.

۲- تسکین درد و کاهش ورم:

از دیگر موارد استفاده از کیسه یخ، گرفتگی عضلات،‌رگ به رگ شدن و درد های عضلانی می باشد. استفاده از یخ، سبب کاهش دما و افزایش جریان خون شده و درد و تورم کاهش می یابد‌.

۳- کمک به سلامت پوست :

یخ درمانی میتواند در از بین بردن جوش های صورت و سلول های مرده پوست نیز نقش مهمی داشته باشند. تحقیقات نشان داده استفاده از یک کمپرس یخ روی صورت، ضمن روشن شدن پوست به حفظ شادابی پوست نیز کمک خواهد کرد. همچنین گذاشتن کیسه یخ روی صورت،‌ به بستن منافذ باز پوست و جلوگیری از ورود میکروبها کمک خواهد کرد.

۴- پایین آوردن تب:

روش های زیادی برای پایین آوردن تب بدن وجود دارد. یکی از سریعترین روش ها، گذاشتن یک کمپرس سرد بر روی شکم و پیشانی می باشد.

۵- کاهش سر درد های میگرنی:

علت سر درد میگرنی افزایش جریان خونی است که به مغز و سیستم عصبی وارد میشود.‌در واقع داروهایی که برای درمان میگرن نیز تجویز میشوند باعث تعدیل کردن این جریان خون میشوند. طبق مطالعات صورت گرفته، استفاده از کیسه یخ بر روی شقیقه ها و پشت گردن، باعث کاهش سر درد قابل توجهی میشود.

نحوه استفاده از کیسه یخ چگونه است؟

اولین نکته هنگام استفاده از کمپرس یخ این است که یخ نباید مستقیما روی موضع قرار بگیرد. بهترین گزینه استفاده از یک کیسه یخ است. کیسه یخ را روی محل آسیب قرار دهید و به کمک یک باند یا پارچه آن راببندید. درصورتیکه این احساس یخ برایتان غیر قابل تحمل است میتوانید مابین کیسه یخ و پوست یک پارچه یا دستمال قرار دهید. بنابراین میزان سرما با سرعت مناسب تری وارد پوست میشود.

کمپرس سرد چگونه باعث کاهش درد و التهاب میشود؟

زمانیکه کیسه یخ روی محل آسیب قرار میگیرد، بر روی عصب ها اثر میگذارند. این کار باعث میشود تا سیگنال های کمتری از اعصاب ارسال شود. در نتیجه‌ی این کار، با کاهش سیگنال های ارسالی توسط عصب ها، مغز اطلاعاتی که مربوط به درد باشد را کمتر احساس میکند. بنابراین همانطور که حتما تجربه کرده اید که در زمان های اولیه ورود یخ به پوست، آن منطقه بی حس شده و درد را احساس نمیکند. پس از گذشت این بی حسی و برداشتن کیسه یخ، درد زیادی از آسیب دیدگی مفصل کاهش می یابد.

سوالات متداول:

۱- برای درمان آرتروز، گرم کردن بهتر است یا سرد کردن؟

اگر آرتروز به صورت مزمن شده است گرما درمانی روش مفیدی است، اما اگر آرتروز همراه با درد است استفاده از روش سرد کردن، قطعا بهتر بوده و گرم کردن به تنهایی اثر مثبتی ندارد.

۲- به طور کلی گرما درمانی یا سرما درمانی بهتر است؟

اگر بخواهیم در یک کلمه جواب بدهیم پاسخ”سرما درمانی” است. به طور مفصل در مقاله‌ی بعدی راجع به این قضیه صحبت خواهیم کرد، اما امروزه علم ثابت کرده که اثر گذاری و نفوذ پذیری سرما به داخل بدن بیشتر از گرما است. ضمن اینکه سرما درمانی مزایای بیشتری نیز دارد.

۳- آیا استفاده از یخ باید در ساعات اولیه آسیب دیدگی باشد؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که یخ فقط در همان ساعات اول آسیب باید استفاده شود. این استناد هم درست و هم غلط است.

به طور کلی گرچه اگر یخ در همان لحظه‌ی آسیب مورد استفاده قرار بگیرد باعث کاهش ورم میشود، اما واقعیت این است که به دلیل آنکه یخ بر روی عصب های بدن کار میکند، در هر زمان که این عصب ها تحریک و بی حس شوند، کاهش درد و التهاب صورت میگیرد. بنابراین در هر موقعیتی و بدون شرایط خاصی، استفاده از کمپرس یخ سودمند است.

۴- مدت زمان استفاده از کیسه یخ چقدر است؟

بهترین مدت زمانی که باید کیسه یخ روی محل آسیب قرار بگیرد بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.‌ بیشتر از آن زمان به دلیل عدم تنگ و گشاد شدن رگ ها، بی فایده است.

۵- قیمت کیسه یخ چقدر است؟

قیمت کمپرس یخ باتوجه به کاربرد فراوانی که دارد، بسیار مقرون به صرفه است. بستگیه به مدل آن که میتواند کیسه یخ ژله ای، کیسه یخ عینکی ژله ای و… باشد در حال حاضر از حدود ۳۰۰۰ تومن به بالا میباشد.

شما میتوانید برای خرید کیسه یخ به وبسایت تجهیز گستران ابوریحان مراجعه نمایید.

امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد. از اینکه تا پایان ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.