آموزش, بیماری و تشخیص

علائمی که نشان میدهد در معرض ابتلا به دیابت هستید!!!

دیابت بیماری شناخته شده ای است که با وجود اطلاع رسانی های زیاد در مورد وضعیت قند خون خود، بسیاری از افراد خودشان از داشتن دیابت مطلع نیستند.

طبق آمار و نتایج ثبت شده حدود ۲۵ درصد از جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند و از این بیماری خبر ندارند. ضمن اینکه درصد جمعیت خانم های دیابتی نسبت به آقایان نیز بیشتر گزارش شده است. به خصوص اینکه بانوان باردار نیز در معرض دیابت بارداری هم هستند.

به هرحال به دلیل اهمیت بیماری قند خون ، بر خود لازم میدانیم تا نشانه های اولیه این بیماری را در این مقاله عنوان کنیم. پس اگر در خانواده تان زمینه‌ی وراثت نیز دارید حتما این مطلب را بخوانید.

پیش دیابت چیست؟

اگر قند خون در اثر عواملی مانند کم تحرکی، وراثت و چاقی رو به افزایش برود ولی هنوز به مرحله‌ی دیابت نرسد،‌میگوییم فرد دچار پیش دیابت شده است. پیش دیابت اگر زود فهمیده نشود و یا تغییری برای آن صورت نگیرد حتما تبدیل به دیابت نوع ۲ میشود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

نکته‌ی مثبت این است که اگر این افراد فعالیت بدنی و ورزش ، رژیم غذایی سالم و وزن نرمال داشته باشند به احتمال زیاد میتوانند این پیش دیابت را به حالت طبیعی خود برگردانند.

نشانه هایی که خبر از ابتلا به دیابت نوع ۲ میدهند:

۱- تشنگی و خستگی زیاد:

زمانیکه کلیه ها نتوانند نقش خود را به درستی ایفا کنند، گلوکز ناشی از قند خون بالا ناچارا از طریق ادرار باید دفع شود. دفع ادرار به نوبه‌ی خود باعث از دست رفتن آب بدن و تشنگی بیشتر میشود. همچنین با دفع گلوگز از بدن، احساس گرسنگی و افزایش اشتها بیشتر میشود.

۲- تکرر ادرار:

تکرر و دفع ادرار زیاد از نشانه های اولیه دیابت نوع ۱ و ۲ است. زمانیکه بدن نتواند به میزان لازم انسولین ترشح کند و یا انسولین درست کار نکند، کلیه ها نیز با مشکل مواجه شده و در نهایت برای خارج کردن گلوکز اضافی در بدن، تکرر ادرار صورت میگیرد.

۳- احساس خستگی مفرط:

زود خسته شدن و نداشتن انرژی برای انجام کارها از دیگر نشانه های دیابت می باشد. زمانیکه انرژی قند خون به سلول ها نرسد و سلول ها نتوانند انرژی را جذب کنند، بدن دچار افت انرژی و خستگی شدید میشود.

۴- تاری دید:

زمانیکه بدن گلوکز را از طریق ادرار دفع میکند، بدن دچار کم آبی میشود. کم آبی میتواند سبب خشک شدن چشم و تاری دید شود.

۵- بی حسی در پاها:

احساس مور مور شدن و بی حسی در انگشتان دست و پا از نشانه های دیابت می باشد.

۶- کاهش بی دلیل وزن:

اگر در طی یک دوره‌ی زمانی بدون هیچ علت خاصی اعم از فعالیت یا رژیم غذایی، دچار کاهش وزن شدید باید جهت پیگیری امکان ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز این علائم،‌حتما نیاز است که این فرد خطر ابتلا به دیابت را حس کند و سریعا برای انجام مراحل درمان و آزمایشات اقدام کند.

به غیر از مراجعه به پزشک و انجام آزمایش قند خون، خوشبختانه ابزار هایی برای راحتی کار نیز به بازار آمده اند که میتوانند این کار را انجام دهند.

دستگاه های تست قند خون وسایلی هستند که امروزه بسیار پرکاربرد در حوزه پزشکی هستند. به طوریکه این دستگاه ها نقش مهمی برای کنترل و اطلاع از وضعیت بیمار دارند. وجود این دستگاه هم برای یک فرد مبتلا به دیابت و هم برای افرادیکه نشانه های ذکر شده بالا را دارند واجب است.

شما میتوانید برای خرید بهترین دستگاه های قند خون و نوار قند خون به وبسایت تجهیز گستران ابوریحان مراجعه کنید

ضرورت وجود یک دستگاه قند خون در خانه چیست؟

جمعیت افرادی که به دیابت دچار میشوند روز به روز در حال افزایش است و چه بسا افراد زیادی از دیابت خود خبر ندارند. دیابت اگر زود فهمیده شود ، میتوان آن را کنترل کرد و از بالا رفتن بیشتر و خطرات جانبی که به دنبال دارد جلوگیری کرد.

همچنین در یک خانواده ای که زمینه وراثت دارند احتمال ابتلا برای سایر افراد نیز وجود دارد.

رفتن به آزمایشگاه و کنترل مرتب آن، کار دشواری است. البته که برای تشخیص قطعی این بیماری، حتما باید آزمایش قند خون ناشتا گرفته شود. اما جهت کنترل روزانه و هفتگی این موضوع، دستگاه گلوکومتر بسیار مفید و ضروری به شمار میرود.

آیا برای کنترل قند خون میتوان به دستگاه گلوکومتر اعتماد کرد؟

متاسفانه شاهد دستگاه قند های بی کیفیتی بودیم که با خطا نشان دادن و عدم دقت لازم، فرد دیابتی را دچار اشتباه میکنند و سبب بی اعتمادی شده اند . البته این موضوع برای همه دستگاه ها صدق نمیکند و گلوکومترهایی هستند که بسیار دقیق و از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. بنابراین در تهیه‌ی یک گلوکومتر خوب ، برند و دقیق بودن دستگاه را مد نظر قرار دهید.

لازم به ذکر است علاوه بر دقت خود دستگاه، عوامل دیگری بر دقیق بودن نتیجه گزارش نقش دارند مانند:

۱-توجه به تاریخ انقضاء نوار :

نواری که تاریخ آن گذشته باشد و یا تاریخ دار باشد هر دو میتوانند قند خون را ثبت کنند اما تفاوت در دقیق بودن و عدم صحت آن است. پس‌حتما توجه به تاریخ انقضاء نوار داشته باشید.

۲- شستن دست ها با آب و صابون قبل از خونگیری دستگاه:

آلودگی ها میتوانند در نتیجه‌ی آزمایش تاثیر گذار باشند‌ . قبل از تست با گلوکومتر، دستانتان را با آب و صابون بشویید. از ضد عفونی کردن دست با الکل ( به دلیل وجود گلوکز در خود الکل) اجتناب کنید.

سوال: آیا نتیجه قند خون گرفته شده در آزمایشگاه با آنچه دستگاه قند خون نشان میدهد یکی است؟ و اگر تفاوت دارد تا چه میزان صحیح است؟

جواب خیر است. قندی که در آزمایشگاه نشان میدهد با قند خونی که در خانه اندازه گیری میشود در حدود ۱۵ درصد با هم تفاوت دارند .‌ علت در این است که قندی که توسط آزمایشگاه اندازه گیری میشود گلوگز خون (قند پلاسما) است، در حالیکه دستگاه گلوکومتر، کل قند را ثبت میکند. پس اگر این میزان تا ۱۵ درصد بالا و پایین بود طبیعی و نتیجه درست است.

کلام آخر:

پیشگیری بهتر از درمان است. متاسفانه اکثر بیماری هایی که رخ میدهند در نتیجه‌ی احمال کاری های خودمان است که زود اقدام نشده اند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علائم اولیه دیابت آشنا کنیم. پس اگر این نشانه ها را احساس کردید حتما پیگیری وضعیت قند خون خود را انجام دهید.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.