آموزش, بیماری و تشخیص

نقش کتف بند در درمان افتادگی و درد شانه

افتادگی شانه ها امروزه از مشکلات شایعی است که برای بسیاری از افراد ممکن است رخ بدهد. علاوه بر شکل ظاهری و تناسب اندامی غیر صحیح، این عارضه میتواند با درد نیز همراه باشد.

در این مطلب از تجهیز گستران ابوریحان قصد داریم به بررسی مزایای استفاده از کتف بند و نتیجه‌ی درمانی آن بپردازیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت افتادگی شانه:

عواملی مانند وضعیت بد ستون فقرات، گوژ پشتی یا اسکولیزوز، ضعیف بودن عضلات اندام فوقانی سبب کشیده شدن و کوتاه شدن یک یا دو شانه‌میشود. همچنین افرادیکه قد بلندتری دارند به دلیل تمایل بیشتر به‌خم شدن، بیشتر در معرض این عارضه هستند.

روش های درمانی‌ گوناگونی مانند انجام تمرینات اصلاحی ورزشی، ماساژ درمانی و طب سوزنی و… وجود دارند که هرکدام میتوانند مفید واقع شوند. آنچه در این مطلب میخواهیم به معرفی آن بپردازیم،‌نقش کتف بند برای کاهش درد و درمان است.

کتف بند چیست؟

شانه بند یا کتف بند که یکی از سودمند ترین روش های درمانی نی باشد، از جمله بریس های اندام فوقانی بوده که به صورت کششی می باشد. این وسیله روی کتف بسته میشود و علاوه بر شکل گیری صحیح کتف، به کاهش درد کمک میکند.

استخوان های کتف که دقیقا پشت قفسه سینه قرار دارند و به صورت تخت هستند از یک طرف به استخوان ترقوه و از یک سمت به شانه و بازو متصل هستند.

گاهی اوقات افتادگی شانه ها و خمیدگی کمر و گاهی شکستن استخوان کتف و یا ترقوه سبب استفاده ضروری از کتف بند میشود.

به عنوان مثال در صورت شکستن استخوان ترقوه ، هیچ راهی جز بستن کتف بند نیست. زیرا این استخوان قابل گچ گرفتن نیست.

مزایای کتف بند:

۱- برای بهبود درد های ناشی از افتادگی شانه، در رفتن و حتی پس از عمل جراحی مفید هستند.

۲- کتف بندها هم جنبه‌ی پیشگیری دارند و هم درمانی. افرادیکه شغلشان به گونه ای است که زیاد خم میشوند و یا ستون فقراتشان در معرض آسیب است مانند افرادی که زیاد با کامپیوتر کار میکنند و… توصیه میشود جهت جلوگیری از افتادگی شانه از این وسیله استفاده کنند.

۳- در صورتیکه عارضه‌ی گوژپشتی و یا درد در مهره های گردن مربوط به خمیدگی شانه باشد، استفاده از کتف بند بسیار سودمند است.

۴- کتف بندها، محدودیتی برای حرکت و یا عدم انجام فعالیت ایجاد نمیکنند و برای جلوگیری از افتادگی عضلات شانه به کار میروند.

کتف بند چه ویژگی هایی دارد؟

۱- این وسیله قابل شستشو است و با شستن از بین نمی رود(البته به شرطیکه با دست شسته شود و در سایه خشک شود). بنابراین تا مدت زمانی زیادی میتوان از آن کمک گرفت.

۲- شانه بندهای یک طرفه معمولا برای هر دو کتف قابل استفاده هستند و نیازی به خرید دو کتف بند وجود ندارد. البته در صورتیکه هر دو کتف شما دچار آسیب است باید از کتف بند دو طرفه استفاده نمایید.

۳- از پارچه های با کیفیت نظیر کتان، نئوپرن و..‌ تولید میشوند و دوام بالایی دارند. پارچه نئوپرن با افزایش گردش خون باعث تسریع در روند بهبودی میشوند.

۴- ضد حساسیت هستند و میتوان زیر لباس و یا روی لباس استفاده کرد. البته بهتر است زیر لباس بسته شوند. گرچه هیچ خارش و حساسیتی ایجاد نمیکنند.

۵- میزان سفتی و شلی این بریس، قابل تنظیم و بسته به سلیقه‌ی هر فرد است.

موارد استفاده از کتف بند:

۱- برای نوجوانانی‌که در سنین رشد هستند و احتمالا کیف های سنگین‌برای مدرسه روی دوش میگذارند، بسیار مفید است.‌سنگینی‌کیف‌ میتواند باعث‌ خمیدگی پشت و کشیده شدن شانه ها شود. بنابراین این وسیله جهت جلوگیری از این اتفاق‌ موثر است.

همچنین برای افرادیکه زمان زیادی رانندگی و یا کار با کامپیوتر میکنند نیز مورد استفاده قرار گرفته و جنبه‌ی پیشگیری دارد. کتف بند میتواند خستگی ناشی از کار را کاهش دهد.

۲- برای خانم هایی که بر زیبایی اندام بسیار تاکید دارند، به جهت ‌جلوگیری‌از افتادگی شانه ها، میتوانند این وسیله را زیر لباس استفاده کنند.

۳- برای افرادی که دچار کشیدگی و کوتاه و بلند شدن شانه پیدا کرده اند و یا علت میتواند بخاطر خمیدگی ستون فقرات و فشار به کتف باشد مورد استفاده قرار میگیرد. کتف بند با ثابت‌نگهداشتن عرض شانه ها کمک به صاف شدن ستون فقرات و مهره ها میکند.

۴- گاهی اوقات، مشکلات تنفسی بخاطر کم بودن حجم ریه هاست.‌ بستن کتف بند، سبب به تعادل درآمدن وضعیت ستون فقرات میشود که این میتواند فشار های اضافی روی ریه ها را کم کند. همین امر سبب تنفس راحتر‌ میشود.

هنگام خرید کتف بند به چه نکاتی لازم است توجه کنیم؟

یک کتف بند خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشد. دانستن نکات زیر به شما کمک میکند تا انتخابی دقیق و صحیح هنگام خرید داشته باشد.

*راحتی در استفاده:

هنگام استفاده از هر وسیله‌ی طبی این نکته بسیار حائز اهمیت است که حس خوب و راحتی با آن داشته باشید. از آنجا که کتف بند ممکن است در ساعات زیادی از طول روز بسته باشد ، پس باید هنگام استفاده با آن راحت باشید و احساس سختی و معذب بودن نداشته باشید.

*سایز مناسب و صحیح:

در مورد قبل عنوان کردیم که راحتی کتف بند امری ضروری است. صحیح بودن و یا عدم صحیح سایز این وسیله ، سبب راحتی و یا عدم راحتی هنگام استفاده میشود. کتف بند خوب، نباید زیاد شل باشد که عضله را راحت حرکت دهد و نه زیاد تنگ باشد که درد را بیشتر کند.

نکته: گرچه یک وسیله‌ی طبی باید آزادی عمل برایتان داشته باشد و تنگ نباشد، اما در بریس هایی مانند قوزبند، کتف بند و کمربند به جهت تاثیر گزاری بهتر، ترجیح داده میشود تا از سایزهای کوچک استفاده شود.

شما میتوانید برای خرید انواع کتف بند و قوزبند طبی به وبسایت تجهیز گستران ابوریحان مراجعه کنید.

*جنس خوب:

هنگام خرید به نام و نشان کتف بند و اطلاع از جنس آن توجه کنید. توصیه میشود از خرید یک بریس طبی بی کیفیت و خودسرانه پرهیز کنید. عدم ایجاد حساسیت از نشانه های یک کتف بند خوب و با جنس مرغوب است.

پرسش: آیا قوزبند طبی میتواند بدشکلی را اصلاح کند و چه زمان باید از آن استفاده کرد؟

همانطور‌که گفته شد، قوز کمر که اکثرا به علت بد نشستن شکل میگیرد، میتواند سبب افتادگی شانه نیز شود.‌ استفاده از قوزبند سبب قرار گیری صحیح مهره ها شده و درد ستون فقرات و حتی شانه ها را نیز کاهش میدهد.

برای افرادیکه دچار هردو عارضه‌ی افتادگی کتف و قوز هستند، وسیله ای تحت عنوان قوزبند-کتف بند طراحی شده که بصورت دو جانبه عمل میکند.

در پایان از اینکه همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.