آموزش

کاربرد های شگفت انگیز گرم کردن و سرد کردن!! کدام یک بهتر است؟

در مقالات قبلی به معرفی و موارد استفاده از روش های سرد کردن و گرم کردن،‌پرداختیم.‌ اینکه کدام یک از این دو بهتر است، سوالی است که امروزه بسیار مطرح میشود. با اینکه هر کدام از آنها در موقعیت های مورد نظر بهتر است استفاده شوند اما در این مقاله قصد داریم تا به یک نتیجه گیری کلی برسیم.

پس پیشنهاد میکنیم با تجهیز گستران ابوریحان همراه باشید.

گرما درمانی چطور عمل میکند؟

گرما به این صورت عمل میکند که با افزایش دمای منطقه‌ی آسیب،‌ جریان خون را مختل و رو به افزایش می برد. این امر باعث کاهش انقباض عضلات و شل شدن آنها میشود. در مواردی مانند گرفتگی ها و یا درد های نواحی مختلف بدن میتوانید از گرما درمانی که روش های مختلفی دارد استفاده کنید. این روش ها شامل حمام گرم، اسپری های گرم کننده، استفاده از پتو و یا تشکچه برقی و کیسه آب گرم می باشند.

سرما درمانی چگونه عمل میکند؟

سرما درمانی میتواند به شیوه های مختلفی به کار گرفته شود. از یک حمام آب یخ گرفته، تا استفاده از کیسه های یخ و یا اسپری های خنک کننده و…

تاثیر سرما بدین صورت است که با وارد کردن سرما بر عصب، جریان خون کاهش یافته و فعالیت اعصاب کاهش می یابد. این بی حسی به نوبه‌ی خود باعث دریافت کمتر درد از ناحیه مغز است. بنابراین برای ‌مواردی مانند تورم، التهاب و درد میتوان از سرد کردن کمک گرفت.

موارد استفاده از سرد کردن:

۱- التهاب و تورم بعد از آسیب:

یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از سرما درمانی، هنگام آسیب دیدگی و ورم ناشی از آن است. گذاشتن کیسه یخ باعث کاهش جریان خون شده و درد و تورم آن را از بین می برد. توجه داشته باشید که در زمان های اولیه التهاب و ورم، گرم کردن موضع به دلیل افزایش جریان خون و افزایش التهاب، به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

۲- کبودی:

کبودی و کوفتگی که معمولا بر اثر وارد شدن ضربه های شدید به بدن رخ میدهد، به کمک کیسه یخ سریعا درمان میشود. این کبودی ناشی از جابجایی خون از رگ های خونی به قسمت های اطراف بدن است.

کافی است تکه یخی را داخل پارچه بپیچید و یا در صورت موجود، کیسه یخ کوچکی را روی موضع قرار دهید. پس از انجام چند مرتبه اثر آن را خواهید دید.

۳- سر درد:

سر درد از جمله مواردی است که هم گرما درمانی و هم سرما درمانی‌میتواند مفید باشد. تحقیقات نشان میدهد، سر درد های معمولی که ناشی از خستگی و یا موارد این چنینی است با گذاشتن کیف آب گرم سبب شل شدن عضلات و کاهش درد میشود. در مقابل، سر دردهای میگرنی با سرد کردن مانند گذاشتن کیسه یخ روی گردن بهبود می یابند.

۴- درمان مشکلات چشم:

از کمپرس یخ برای چشم، عفونت و ورم چشم میتوان استفاده کرد و نتیجه‌ی مثبت آن را سریعا مشاهده کرد. کمپرس یخ را هر دو ساعت یک بار و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم بگذارید. این روش علاوه بر کاهش عفونت چشم، به رفع خشکی و پف‌زیر چشم نیز کمک میکند. توجه شود یخ را به صورت مستقیم روی چشم قرار ندهید.

*کمپرس یخ برای صورت و جوانسازی و روشن شدن آن نیز از دیگر موارد استفاده‌ی آن می باشد.

*همچنین برای بعد از عمل بینی نیز از کمپرس سرد باید استفاده کرد. کمپرس را روی گونه و نه روی خود بینی قرار دهید.

موارد استفاده از گرم کردن:

۱- درد های قاعدگی:

بانوانی که قاعدگی های سختی تجربه میکنند، میتوانند با گرم کردن نواحی زیر شکم و تخمدان به کاهش درد این مناطق کمک کنند. استفاده از یک کیسه آبگرم تاثیر قابل توجهی در کم کردن درد دارد.

۲- گرفتگی های گردن:

گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که عضلات دچار انقباض شوند. برای رفع این موضوع باید روشی به کار گیریم که بتواند عضلات را شل کنند. درواقع بسیاری از داروهای ضد اسپاسم و شل کننده عضلات نیز همین کار را انجام میدهند. بنابراین میتوانید هنگام گرفتگی های گردن و یا کمر از گرم کردن استفاده کنید.

۳- کاهش درد کمر:

کمر درد علت های متفاوتی میتواند داشته باشد، صرف نظر از اینکه علت چیست، روش های‌گرم کردن مانند استفاده از یک پتو یا تشکچه برقی و یا کیف آبگرم روی کمر بسیار موثر هستند.

مقایسه کلی بین گرم کردن و سرد کردن:

بطور کلی میتوان گفت برای درد هایی که بر اثر اصابت ضربه بدن، تصادف، آسیب دیدگی های ورزشی و موارد این چنینی که فرد دچار آسیب حاد شده است و نه دچار گرفتگی، بهتر است از کمپرس سرد استفاده شود.

اگر فرد در طی یک لحظه و به طور ناگهانی و یا بر اثر عواملی مانند بد خوابیدن،‌ نداشتن مقاومت بدنی دچار درد در نواحی اعم از گردن و یا کمر شود می بایست از کمپرس گرم استفاده کند.

اگر ورزشکاری که از قبل دچار درد و آسیب دیدگی هایی است بهتر است قبل از ورزش، موضع را توسط کمپرس گرم، گرم کند. این کار باعث افزایش جریان خون و بالا رفتن انعطاف پذیری بافت ها و عضلات‌میگردد.

روش استفاده از کمپرس گرم و سرد:

از یک کمپرس سرد( کیسه یخ) بهتر است هر روز به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه، استفاده کنید. بیشتر از این مقدار کمپرس را روی موضع قرار ندهید. هم چنین برای افرادی که دارای بیماری هایی نظیر نوروپاتی دیابت، اختلال حسی و یا مشکلاتی در جریان گردش خون دارند بهتر است از یخ درمانی استفاده نشود.

کمپرس گرم نیز باید به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی موضع قرار بگیرد. توجه کنید کمپرسی که استفاده میکنید نباید زیاد داغ باشد، بلکه ولرم متمایل به گرم باشد تا سوختگی ایجاد نکند.

همانند سرما درمانی، افرادیکه دچار مشکلات گردش خون هستند، خانم های باردار و آسیب دیدگی های در ساعات اولیه نباید از این روش استفاده کنند. در صورت بروز علائمی مانند کهیر، خارش و یا قرمزی، فورا کمپرس را برداشته و در صورت ادامه‌ی این حساسیت به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری:

با وجود اعلام برخی از پزشکان مبنی بر ارجحیت سرما درمانی بر گرما درمانی و فواید بیشتر آن، اما این دو روش هر دو مفید هستند و کاربرد مختلفی دارند. اینکه از کدام روش استفاده شود بستگی به نوع کاربرد و یا آسیب است. همچنین در بسیاری از موارد همچون کمر درد هر دو روش به صورت همزمان تجویز میشود. که برای این دسته از موارد نیاز به مشورت با پزشک و دستور او دارد.

امیدواریم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.