آموزش

کدام ماسک بهتر است؟ سه بعدی یا سه لایه!؟

از زمان پیدایش ویروس کرونا، دغدغه ها و نگرانی هایی بابت این بیماری ها و خطرات ناشی از آن برای همه‌ی افراد به وجود آمده است. با این حال تا زمان واکسیناسیون کامل، تنها راه پیشگیری، محافظت فردی به وسیله پروتکل های بهداشتی می باشد.یکی از وسایل مهم و ضروری که قبل از کرونا و تا اکنون مورد مصرف قرار گرفته، ماسک تنفسی است.

اما اینکه چه ماسکی بزنیم و یا ماسک سه لایه و یا سه بعدی کدام یک بهتر هستند، از موضوعات مهمی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا پایان با تجهیز گستران ابوریحان همراه باشید.

ماسک سه بعدی چیست؟

یکی از مطمئن ترین و بهترین ماسک های تنفسی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، ماسک سه بعدی می باشد.

این ماسک که به نام های ماسک سه‌تکه و یا ماسک فیش نیز نام برده میشوند، به دلایل ویژگی های خاصشان، سد دفاعی محکمی برای جلوگیری از ویروس ایفا میکنند. در برابر ورود آب و ویروس نفوذ ناپذیر هستند و مورد تقاضای بسیاری از افراد شده است.

ویژگی ها و مزایای ماسک سه بعدی :

۱-طراحی مطابق با فرم چانه :

طراحی این ماسک همانطور که از نامش پیداست بصورت سه تکه می باشد. یک تکه قسمت بینی، تکه‌ی دوم زیر چانه و تکه سوم به طور کامل روی گونه ها قرار میگیرد و اجازه ورود ویروس از هیچ قسمت را نمیدهد. تفاوتی که این ماسک ها با ماسک های سه لایه دارند در این است که ماسک های سه لایه اغلب از کنار ماسک روزنه ای دارند که احتمال ورود میکروب و ویروس از این قسمت وجود دارد. در حالیکه این مشکل در ماسک های سه بعدی رفع شده است و کاملا روزنه ها بسته میگردد.

۲- در رنگ های مختلف و ظاهر شیک:

امروزه افراد زیادی سعی دارند تا مطابق با رنگ لباس های خود، از ماسک استفاده کنند. ماسک های سه لایه از ترکیب رنگ زیادی برخوردار نبودند( بیشتر در رنگ آبی و سفید). اما ماسک های سه بعدی در رنگ بندی های کامل و متنوعی ساخته و عرضه میگردند.

۳- دارای ۴ و یا ۵ لایه :

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های ماسک سه بعدی که سبب تمایز و برتری آنها نسبت به ماسک سه لایه میشود، برتری عددی تعداد لایه هایشان است. این ماسک ها که میتوانند در چهار لایه( دو لایه ملت بلون و دو لایه اسپان باند) و یا پنج لایه ( سه لایه ملت بلون، دو لایه اسپان باند ) تولید گردند در برابر نفوذ ویروس ها و به خصوص ویروس کرونا، محافظت بیشتری از فرد می نمایند.

حتما میدانید که لایه‌ی ملت بلون، لایه‌‌ی اصلی ماسک بوده و نقش فیلتراسیون در برابر ورود ویروس ایفا میکند.

بدیهی است که داشتن دو و یا سه لایه از این لایه‌ی مهم، میتواند به طور کامل ایمنی را فراهم کند که ماسک های سه بعدی دارای این امکان هستند.

۴- آزادی عمل بیشتر و فاصله مناسب از دهان:

ماسک های سه لایه معمولی، به طور کامل به دهان می چسبند و باعث ایجاد تعریق و گرما میکنند. این خصوصیت در ماسک های سه بعدی به دلیل طراحی سه تکه‌ی آن کمتر دیده میشود. بنابراین این ماسک ها به خاطر فاصله ای که تا دهان دارند، هم مانع از پاک شدن آرایش خانم ها میشود و هم فضای بیشتری تا دهان دارند و سبب حس بهتر برای مصرف کننده میشود.

۵- عدم بخار روی شیشه عینک:

این ویژگی از منحصر به فرد ترین ویژگی های سه تکه می باشد. بر خلاف ماسک های سه لایه که باعث ایجاد بخار روی شیشه عینک میشدند، این ماسک ها فاقد این مشکل هستند و دید بهتری برای مصرف کننده فراهم میکند.

۶- دوخت التراسونیک:

در ساخت این‌ماسک ها، به دلیل تعداد بیشتر لایه ها، از دوخت پرس التراسونیک استفاده میشود تا تمام قسمت ها از جمله کش ها و لایه ها به خوبی به یکدیگر اتصال پیدا کنند و پاره نشوند.

تفاوت ماسک سه بعدی پنج لایه و ۴ لایه در چیست؟

ماسک های سه تکه در دو نوع ۴ لایه و ۵ لایه مطابق با کارخانه سازنده تولید میشوند. بدیهی است که تعداد لایه بیشتر، سبب محافظت بیشتر میشود. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که ضخامت لایه ها (گرماژ) نیز بسیار مهم است. همچنین لایه ملت بلون به کار رفته باید حتما اصل باشد و لایه ای مشابه به آن به کار نرفته باشد.

در ماسک های سه بعدی ۵ لایه، از سه لایه ملت بلون و دو لایه اسپان باند، و در ماسک های ۴ لایه، دو لایه اسپان و دو لایه ملت بلون قرار داده شده است.

چگونه تشخیص دهیم ‌ماسک سه بعدی تقلبی است یا واقعی؟

این تست که برای کلیه ماسک ها قابل اجرا می باشد، بسیار ساده است. برای انجام این کار ابتدا با قیچی لایه ها را برش دهید. سپس لایه ای که شبیه دستمال کاغذی است و ملت بلون نامیده میشود باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

لایه ملت بلون را روی شعله گاز یا فندک بگذارید. در صورتیکه لایه آتش گرفت یعنی ماسک تقلبی و در صورتیکه لایه ذوب شد به منظور واقعی بودن ماسک است.

استاندارد Kf94 چیست ؟

ماسک KF94 یک استانداردی است که روی ماسک حک میشود و از یک استاندارد کره ای اقتباص شده است. KF به فیلتر کره ای و 94 به کارایی‌ماسک اشاره میکند که تا ۹۴ درصد میتواند جلوی نفوذ ویروس را بگیرد. بنابراین این استاندارد یک استاندارد مهم محسوب میشود که مشابه با ماسک n95 عمل میکند.

کلام آخر: چه ماسکی بزنیم؟

با وجود تولید انواع ماسک های تنفسی، ماسکی مناسب است که

۱- به طور کامل صورت را بپوشاند و راهی برای ورود ویروس نداشته باشد.

۲- از تعداد لایه های مناسبی برخوردار باشد

۳- دارای پرس دوختی و نه چسبی باشد و کش محکمی داشته باشد.

۴- نفوذ ناپذیر در برابر آب باشد و خیس نشود و در عین حال لایه ها نرم و ضد حساسیت باشد.

باتوجه به موارد فوق،‌پیشنهاد ما استفاده از ماسک سه بعدی می باشد.

شما میتوانید برای خرید ماسک سه بعدی پنج لایه kf94 به فروشگاه اینترنتی تجهیز گستران ابوریحان مراجعه کنید و با قیمتی مناسب نسبت به سایر فروشگاه ها این محصول را خریداری نمایید.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.