آموزش, بیماری و تشخیص

۵علت درد زانو و راهکارهای درمان آن


زانو یکی از نقاط آسیب پذیر بدن انسان بوده و ممکن است با انجام فعالیت های سنگین
و حتی سبک مانند دویدن و یا فعالیت های ورزشی دچار آسیب شود، در ادامه برخی از
مشکلات رایج زانو را بررسی میکنیم:
آرتروز زانو
یکی از مشکلات شایع در میانسالی، آرتروز زانو است که معمولا در سنین بالای 40 سال رخ
میدهد که آن را آرتریت پیری نیز مینامند، علاوه بر سن، عواملی مانند شرایط شغلی،
وضعیت ژنتیکی و چاقی نیز میتواند باعث افزایش این عارضه در افراد شود، در ادامه چند
نمونه زانوبند برای آرتروز را معرفی خواهیم کرد.
پای پرانتزی
به زیاد شدن زاویه بین استخوان ران واستخوان درشت نی که سبب اختلال در راه رفتن و یا بوجود آمدن دردمیشود اصطلاحا ژنوواروم یا کمانی شدن زانو میگویند. نشانه این عارضه به این صورت است که هنگامیکه پاها روی زمین قرار گرفته و به هم میچسبند فاصله زیادی بین زانوها و فاصله کمی بین مچ پا قابل تشخیص میشود.


علت های پرانتزی شدن زانو:


راشیتیسم و پوکی استخوان
بدجوش خوردن استخوان درشت نی هنگام شکستن
پارگی رباط های زانو
بیماری بلانت (حالتی است که بطور غیرطبیعی استخوان ساق پا رشد میکند)
ضعف عضالت چهار سر ران
آرتروز در بزرگسالان


یک از راه های درمان، استفاده از زانوبند برای پای پرانتزی است.
بریس یا ارتوز شبانه زانوها و مچ ها را در زاویه درست نگه می دارد. زانوبند زاویه صحیح
زانو را حفظ می کند و با جلوگیری از حالت ضربدری یا پرانتزی شدن زانو، وضعیت نادرست پا را هنگام راه رفتن بهبود میبخشد و در درمان زانوی پرانتزی موثر است.
پارگی مینیسک زانو
نشانه پارگی مینیسک زانو ، پاره شدن بافت غضروفی است که درسمت داخلی زانو قرار گرفته و معمولا با دردی شدید همراه است، این عارضه معمولا بر اثر گردش شدید زانو به خصوص در ورزشکاران و افرادی که دچار حادثه میشوند رخ میدهد.
پیچ خوردگی زانو
هنگامی که فشار بیش از حد به رباط زانو وارد شود و در نتیجه بیش از حد کشیده شوند،
اصطلاحا پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن زانو رخ میدهد.
آب آوردن زانو
مفصل زانو در حالت عادی مقدار کمی مایع لیز و روان کننده دارد. آسیب دیدن این ناحیه باعث التهاب زانو و در نتیجه جمع شدن مقدار بیشتری از این مایع میشود. زمانی که این حالت اتفاق بیافتد مفصل زانو متورم و دردناک شده و فرد مبتلا نمیتواند به راحتی زانوی خود را خم کند.


از چه روشهایی برای درمان مشکلات زانو استفاده کنیم؟
به طور کلی بسته به نوع آسیبی که به زانوی شما وارد شده، در کنار روشهای درمانی مثل
فیزیوتراپی ( فیزیوتراپی پارگی مینیسک زانو و ورزش) یکی از راه های موثر برای کاهش و درمان زانو درد ، استفاده از زانوبند طبی میباشد. زانوبند از تجهیزات ارتوپدی می باشد که امروزه مورد استفاده زیادی قرار میگیرند.


مزایای درمان با استفاده از زانوبند طبی چیست؟


زانوبند طبی :(زانوبند به انگلیسی: brace knee )دارای مزایای مختلفی میباشد از جمله:
✓ نقش پیشگیرانه و حمایتی از زانو
✓ موثر دربرابر فشار و آسیب های زانو
✓ تسکین درد و ورم در زانو
✓ کاربرد در دوره ی پس از عمل جراحی و نقاهت
✓ پایداری و ثبات زانو با گرم کردن و فشردن آن
✓ کمک به درمان عضو آسیب دیده


نحوه نگهداری از زانوبند چگونه است؟
توجه به این نکته ضروری میباشد که از شستن زانوبندها ر داخل ماشین لباسشویی خودداری کرده و حتما با دست، صابون و آب نسبتا سرد شسته شود، همچنین از خشک کردن آن در زیر نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. اگر زانوبند از بین رفته باشد یا کاملا قدیمی شده باشد بهتر است با یک زانوبند دیگرجایگزین شود.
چه مدت باید از زانو بند استفاده کرد؟
زانوبندها معموال برای استفاده در تمام ساعات روز مناسب هستند، ولی اگر اندازه مناسبی نداشته باشند میتوانند باعث بروز مشکلاتی همچون زخم شدن یا حساسیت پوستی شوند و به همین دلیل توصیه میکنیم همواره از زانوبندهای استاندارد استفاده کنید.


چگونه یک زانوبند مناسب انتخاب کنیم؟


برای خرید زانوبند مناسب باید توجه کرد که نوع آسیب در چه ناحیه ای بوجود آمده و باتوجه به مشکل خود یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:
انواع زانوبندهای طبی:
1 –زانوبند کشی: این زانوبند ها خاصیت کشسانی داشته و معمولا برای آسیب دیدگی های خفیف، درد در ناحیه زانو،رگ به رگ شدن، کشیدگی مفصل زانو و آرتروز موثر هستند.درواقع با وارد کردن گرما و افزایش گردش خون در منطقه به محافظت از زانو کمک کرده و در برابر فعالیت ها و راه رفتن،حرکات را کنترل مینمایند. این زانوبند مناسب افراد مسن که بیشتر درگیر زانو درد هستند،همچنین برای ورزشکارانی که آسیب پذیر هستند وبطورکلی برای تمامی افراد که زانوی ضعیف داشته میتوانند برای جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کنند.
2 –زانوبند کشکک باز: از این زانوبند جهت درمان آسیب وارد شده به کشکک زانو استفاده میشود. فضای بیضی شکل باز تعبیه شده در جلوی زانوبند به این منظور تعبیه شده است که کشکک در این منطقه قرار گرفته و ازحرکت و جابجایی کشکک ممانعت به عمل آورد.


3 –زانوبند بندی و نواری: استفاده از این زانوبند جهت تصحیح انحراف تاندون کشکک زانو و کاهش درد ناشی از التهاب تاندون های زانویی مانند سندروم تاندون پاتلار( که بیشتر در ورزشکارانی که زیاد می دوند وحرکات جهشی دارند اتفاق می افتد) موثر است.


4 -زانوبند آتل دار: این زانوبند در درمان آسیب دیدگی های شدید ، درمان زانوی آسیب دیده مانند پارگی رباط صلیبی زانو به کار میرود. در طراحی این زانوبند ها از دو یا چهار آتل استفاده شده است. آتل های جانبی ازجابجایی زانو جلوگیری کرده و حفاظت بیشتری روی زانو وارد میکنند. به دلیل اینکه زاویه بسته شدن توسط لولا مدرج تنظیم میشود، لذا حرکت زانو محدود میگردد.
6 –زانوبند حوله ای: این زانوبند از مواد نرم و کشی تولید شده و کاملا سازگار با پوست میباشد. از این زانوبند برای کاهش درد، ثبات و نگهداری مفصل زانو، درمان کشیدگی خفیف از ناحیه ساق و زانو و افزایش سرعت بهبودی استفاده میشود .


چگونه سایز زانوبند را درست انتخاب کنیم؟


انتخاب سایز مناسب زانوبند و نحوه پوشیدن آن یکی از نکات اساسی جهت استفاده ازاین اورتزها میباشد. درصورتی که زانوبند بسته شده، زیاد سفت باشد موجب آسیب بیشتر و درد بیشتر به زانو شده و درصورتیکه زیاد شل بسته شود، کارآیی لازم را نداشته و موثر نخواهد بود.
دو روش برای تعیین سایز دقیق وجود دارد:
۱ –استفاده از جدول های اندازه گیری سایز: هرچند این روش به نسبت دقیق میباشد اما باید توجه کرد ممکن اندازه گیری های انجام شده در یک برند با برند دیگر تفاوت داشته باشد. با این حال اندازه گیری یاد شده میتوان تاحدودی به شما کمک کند. استفاده از جدول زیر به شما راهنمایی میکند چه سایزی مناسب شما میباشد. ابتدا میبایست دور زانو را دقیق با متر اندازه گرفته و با استفاده از جدول زیر سایز خود را انتخاب کنید.


۲ –استفاده از تست دو انگشت: این تست، یک روش ساده برای اندازه گیری میباشد.
نحوه انجام بدین صورت است که ابتدا زانوبند را پوشیده و دو انگشت خود را داخل زانوبند فرو میبرید.
الف) اگر دو انگشت به راحتی داخل زانوبند رفت ،سپس انگشت سوم را نیز به داخل ببرید، اگر انگشت سوم به راحتی در زانوبند قرار گرفت، یعنی زانوبند شل بوده و مناسب نیست. میتوانید چسب زانوبند را محکم تر کرده و دوباره تست کنید اگر باز هم انگشت سوم به راحتی فرو رفت ، پس زانوبند یک سایز برای شما گشاد است و نیاز است سایز کوچکتری انتخاب کنید.
ب) اگر دو انگشت به سختی وارد زانوبند شد، احتمالا زانوبند تنگ است. چسب های آن را شل کرده و مجددا تست را تکرار کنید.
پس از اینکه مراحل بالا را انجام دادید، چند دقیقه با زانوبند راه بروید. زانوبندی مناسب است که هنگام پوشیدن،احساس سوزش و درد نداشته باشد. همچنین هنگام راه رفتن نباید شل بوده که از زانو پایین بیاید.


طریقه بستن زانو بند طبی


همانطور که گفته شد، زانوبندها از نظر نوع پوشیدن انواع مختلفی همچون چسبی، بندی
و کشی دارند، برای بستن زانوبند کشی بدین صورت عمل میشود که همانند جوراب،زانوبند را از پایین به بالاکشیده، تا روی زانو قرار گیرد.
به طور خلاصه همانطور که گفته شده، زانودرد دلایل مختلفی همچون کهولت سن، فعالیت های ورزشی، آرتروز و… دارد، در کنار روشهایی کهوذکر شد، استفاده از زانوبند یکی ازموثرترین روشهای درمانی است،
برندهای مختلفی از زانوبند مثل زانوبند طب و صنعت، زانوبند OPPO ،زانوبند LP ،زانوبند پاک سمن و…موجود است.
زانوبند طب و صنعت، به دلیل داشتن پارچه نئوپرن، ضد حساسیت بوده و میتوان در ساعات زیادی از شبانه روز از آن استفاده کرد، همچنین به دلیل داشتن قیمت مقرون به صرفه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است، شما میتوانید همین الان این محصول را از فروشگاه تجهیز گستران ابوریحان تهیه کنید.
بستن زانوبند چسبی به این صورت است که ابتدا روی زانو، زانوبند را قرار داده، به طوریکه کشکک بند روی کشکک زانو بیفتد، سپس چسب های زانوبند را از دو طرف با اندازه قابل تنظیم شل و سفتی بسته میشود.
برای بستن زانوبند بندی نواری، زانوبند را دقیقا زیر زانو بسته و چسب آن را تنظیم
میکنیم.

7 .زانوبند توانبخشی: زمانیکه میزان آسیب وارد شده به زانو بسیار زیاد باشد بطوریکه نیاز
به عمل جراحی داشته باشد از زانوبندهای گفته شده نمیتوان استفاده کرد. برای این مورد اززانوبندهای توانبخشی طراحی شده اند.
مکانیسم این زانوبند ها به گونه ای است که با داشتن مفصل مدرج و محوری خود کمک به درمهان عضو اسیب
دیده میکنند و باعث تطبیق جایگاه زانو روی مفصل طبیعی میشوند.همچنین باعث ایجاد پایداری در اثر لغزش های
غیرطبیعی زانو شده و به افزایش ثبات مفصل زانو در زاویه مناسب)صفر تا نود درجه( کمک شایانی میکنند .
لازم به ذکر است این ارتز فقط باید با دستور پزشک استفاده شوند .


موارد استفاده از زانوبند توانبخشی:
o مناسب برای زمان بعد از جراحی های لیگامان های زانو
o مناسب برای پارگی های مینیسک مفصل زانو و استخوان کشکک
o کمک به درمان شل شدن مزمن عضالت و لیگامان های زانو
8 .زانوبند استرپ دار
این زانوبند فشار ناشی از وزن بدن را کاهش داده و به این ترتیب فشار کمتری به زانو وارد میشود، همچنین از صدمات لیگامان ها، تاندون ها و عضلات زانو پیشگیری میکند.
یکی از ویژگی های جذاب این زانوبند، دارا بودن آتل های فنری انعطاف پذیر است که موجب ثابت ماندن زانوبند روی زانو در هنگام انجام فرایندهای روزمره میشود.
9 .زانوبندهای ورزشی
اگر یک ورزشکار هستید، درهنگام انجام فعالیت های ورزشی، فشار زیادی روی زانو وارد میشود، هرچه این فشار بیشتر باشد میزان آسیب دیدگی بیشتر است، لذا استفاده از یک وسیله حمایتی همچون زانوبند میتواند باعث کاهش درد و مشکلات وارد آمده شود.


زانوبندهای ورزشی شامل موارد زیر میشوند:
• زانوبند بدنسازی
• زانوبند والیبال
• زانوبند اسکیت
• زانوبند موتورسواری
• زانوبند دوچرخه سواری
رباط صلیبی یکی از مهمترین لیگامان های زانو بوده که استخوان ران را به استخوان دیگری از زانو متصل میکند، هنگامی که لیگامان پاره شود، امکان متورم شدن زانو، درد شدید و ناپایدار بودن به وجود می آید، این آسیب بیشتر در زمان ورزش هایی مثل فوتبال رخ میدهد، زانوبند برای رباط صلیبی یکی از راه های کاهش این آسیب میباشد.
10 .زانوبند کودک: این زانوبندها از زانوی کودک و نوزاد هنگام چهار دست و پا راه
رفتن محافظت کرده و جلوی سیاه شدن یا کبودی زانوی کودک را میگیرد.


از کجا بدانیم زانوبندی که خریداری کرده ایم مناسب است ؟


مدتی که از زانوبند خود استفاد کنید، شاهد کاهش درد در زانوی خود خواهید بود، البته این اتفاق به آرامی رخ میدهد و نباید انتظار بهبودی سریع داشته باشید، همچنین پس از گذشت مدت زمانی احساس پایداری بیشتری در زانوی خود میکنید.
روشهای تهاجمی درمان زانو درد:
عمل جراحی تعویض مفصل زانو یکی از روشهایی است که با استفاده از آن سطوح مفصلی
استخوان ران و در مفصل زانو با سطوح مصنوعی (مانند پروتز)جایگزین می گردد.
یکی دیگر از روشهای درمانی، آرتروسکوپی زانو است، که روشی برای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنی دیدن می باشد، در این روش پزشک
مشکلات زانو را تشخیص داده و اقدام به درمان جراحی بعضی از آن ها از طریق آرتروسکوپ میکند.
همانطور که گفتیم، استفاده از زانوبندهای طبی یکی از مناسبترین روشهای درمان مشکلات زانو است، اکثر افراد با افزایش سن دچار عارضه های مرتبط با زانو می شوند که دربسیاری از مواقع با استفاده از زانوبند طبی امکان بهبود و کاهش دردهای زانو وجود دارد، شما میتوانید باکیفیت ترین زانوبندهای طبی را از فروشگاه تجهیز گستران ابوریحان تهیه نمایید.

گروه پژوهشی ، صنعتی ، بازرگانی تجهیز گستران ابوریحان  به عنوان یکی از به ‌روزترین فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه تجهیزات پزشکی می باشد . از پر فروش ترین محصولات این فروشگاه می توان به  : مچ بند دست ، کتف بند ، آرنج بند ، شکم بند ، قوزک بند پا ، گردن بند طبی ، زانو بند طبی و کمر بند طبی اشاره کرد .

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.