آموزش, بیماری و تشخیص

۵ نکته طلایی برای خرید یک دستگاه قند خون خوب


امروزه باتوجه به شیوه نادرست تغذیه، عدم تحرک و ورزش و عوامل دیگر همجون چاقی، استرس و… میزان قند خون بسیاری از افراد افزایش پیدا کرده و شمار مبتلایان به دیابت روبه رشد است. بطوریکه براساس آمارهای ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، حدود ۴تا ۵ میلیون نفر از افراد کشور دارای دیابت میباشند. بنابراین وجود دستگاه اندازه گیری قند خون یکی از ضروریات زندگی برای خانواده های دیابتی به شمار میرود.

دراین مقاله از تجهیزگستران ابوریحان سعی داریم تا شما را با چگونگی استفاده از دستگاه گلوکومتر و اینکه بهترین دستگاه قند چه ویژگی هایی باید داشته باشد آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.


دیابت چیست و چه زمانی رخ میدهد؟


گلوکز نوعی قندساده و منبع اصلی انرژی بدن است. بدن، کربوهیدرات هایی که میخوریم را تبدیل به گلوکز میکند. مقدار قند موجود در خون، توسط هورمونی به نام انسولین کنترل میشود. حال اگربدن نتواند به میزان کافی انسولین ترشح کرده و یا انسولین تولید شده به درستی کار نکند میزان گلوکز سطح خون افزایش یافته و منجر به دیابت میشود.
همچنین عواملی مانند پرکاری تیروئید، پانکراس، تروما و یا داروهایی مانند استروئیدها میتوانند سطح قند خون بالا را سبب شوند.


دیابت به چند نوع تقسیم میشود؟


بطور کلی دیابت به دسته اصلی تقسیم میشوند از جمله‌:
۱-دیابت نوع یک
۲-دیابت نوع دو
۳-دیابت حاملگی

دیابت نوع یک: این نوع از دیایت که علت اصلی آن عدم تولید انسولین کافی توسط بدن است معمولا در کودکان و نوجوانان رخ میدهد و با عواملی همچون؛ تکرر ادرار، تشنگی فراوان، کاهش وزن و خستگی و گرسنگی شدید همراه است. بطور کلی دلیل مشخصی برای بروز این دیابت یافت نشده است اما عواملی مانند اختلال در سیستم دفاعی بدن که میتواند منجر به ازبین رفتن سلولهای تولیدکننده در لوزالمعده شود میتواند سبب این دیابت شود. این افراد باید روزانه انسولین تزریق کنند.


دیابت نوع دو: شایع ترین و معروف ترین دیابت، دیابت نوع دو بوده که معمولا ۹۰٪ افراد مبتلا شده و بزرگسالان دارای این نوع دیابت میباشند. این دیابت معمولا دیر تشخیص داده شده و بایدتوسط آزمایش مشخص شوند. علت بوجود آمدن دیابت نوع دو، موثر واقع نشدن انسولین ترشح شده توسط لوزالمعده میباشد. افراد چاق‌، افرادی که زمینه ارثی دیابت دارند معمولا مستعد مبتلا شدن به این نوع مبیاشند که با کنترل قندخون، کاهش وزن و تغذیه سالم میتوان سطح قند خون را کاهش داد.


دیابت حاملگی: مخصوص بانوان باردار بوده که ممکن است در اواخر دوره بارداری دچار آن شوند و معمولا پس از زایمان، این دیابت ازبین میرود.


گلوکومتر چیست و چگونه میتوان با آن کار کرد؟


دستگاه اندازه گیری قند خون از تجهیزات خانگی و از دستگاه هایی است که توسط آن میتوان میزان گلوکز موجود در خون را اندازه گرفت. بطورکلی و برطبق گزارشات انجمن دیابت، افرادیکه روزانه انسولین تزریق میکنند، افرادیکه دارای افت قند خون(هیپوگلیسیمی) هستند، افرادیکه مستعد ابتلا به دیابت بوده و یا زمینه وراثتی دارند میبایست قندخون خود را به طور مرتب جهت جلوگیری از عوارض دیابت کنترل کنند.
نحوه کارکردن با گلوکومتر بدین صورت است که برای بار اول ابتدا باطری های موجود در دستگاه را داخل آن گذاشته و دستگاه را روشن کرده و سپس تاریخ و ساعت دستگاه را تنظیم میکنیم. این مرحله فقط هنگام اولین بار استفاده انجام داده و برای دفعات بعد نیازی به تنظیم کردن ساعت و تاریخ نیست. سپس نوار قند را داخل گلوکومتر گذاشته و توسط لانست مقداری خون از انگشت میگیریم و خون را به نوار نزدیک کرده تا دستگاه پس از چند ثانیه میزان قند خون شما را ثبت و نمایش دهد.

توجه به نکات مهم زیر جهت اندازه گیری قند خون ضروری است:


۱-قبل از انجام آزمایش، حتما دست های خود را با آب وصابون بشویید.
توجه: درصورتی که آب و صابون در اختیار نداشتید، نباید از الکل جهت ضدعفونی استفاده کنید زیرا اتانول دارای گلوکز بوده و درصورت ترکیب شدن با خون شما، نتیجه تست را اشتباه و زیادتر نشان میدهد.
۲- همیشه اول نوار قند را داخل دستگاه بگذارید و سپس خون خود را روی آن بچکانید. بسیاری از افراد ابتدا خون را روی نوار ریخته و سپس نوار را داخل دستگاه قرار میدهند که در این صورت خطا روی صفحه نمایش ظاهر میشود.
۳-زمانی قطره خون خود را روی نوار بچکانید که علامت قطره خون روی صفحه نمایش دستگاه نمایش داده شده باشد، درغیر اینصورت Error نمایان میشود.
۴-به تاریخ انقضای نوار حتما توجه کنید. درصورتیکه تاریخ نوار گذشته باشد، نمیتوان به صحیح بودن میزان اندازه گیری شده استناد کرد.
۵- سوزن و نوارها یکبار مصرف بوده و بعد از هربار استفاده دور بیاندازید.
نکته*** نتیجه اندازه گیری شده قند خون، از دستگاه به دستگاه دیگر و همچنین داخل آزمایشگاه(به دلیل اینکه در ازمایشگاه پلاسمای خون اندازه گیری میشود) ممکن است متفاوت باشد. اما اگر این اختلاف تا حدود ۱۵درجه کم یا زیاد بود جای نگرانی نیست و به این مقدار میتوان اطمینان کرد.

مهم ترین پارامترهایی که یک گلوکومتر خوب باید داشته باشد چیست؟


بطور کلی چند فاکتور مهم جهت دقیق بودن دستگاه گلوکومتر موثر است از جمله:


۱-دردسترس بودن نوارهای اندازه گیری:

یکی از ویژگی هایی که یک دستگاه قند استاندارد باید داشته باشد این است که در هر زمان نوارهای دستگاه به راحتی در دسترس باشد. بسیاری از دستگاه ها با وجود دقیق و خوب بودن ، نوارهای انها دربازار به آسانی وجود نداشته و به عبارتی از رده خارج شده اند. پس باید دستگاهی تهیه کنید که خیالتان بابت نوارهای آن راحت باشد. چون در غیر این صورت مجبور به تعویض دستگاه خود خواهید شد.

۲-آسانی در استفاده و عدم نیاز به کدگذاری دستی:

یکی از مهم ترین نکاتی که باید برای تهیه گلوکومتر به آن توجه کنید آسانی هنگام استفاده کردن از آن است. از آنجا که بیماران دیابتی لازم است چندبار در طول روز قند خود را چک کنند لازم است دستگاه نیازی به کدینگ دستی نداشته باشد. درچندین سال قبل، گلوکومترهایی وجود داشتند که میبایست کد دستگاه را وارد کرده تا دستگاه کالیبره شوند. این کار برای افراد مسن ممکن است سخت باشد. جدیدا دستگاه های موجود در بازار با هربار روشن کردن دستگاه به صورت خودکار کدینگ شده و نیازی به تنظیم نیست.


۳- داشتن قابلیت حافظه و ذخیره نتایج:

از دیگر ویژگی هایی که یک گلوکومتر خوب باید داشته باشد قابلیت حافظه آن است که بتوان میزان قند خون را طی یک هفته، دوهفته یا یک ماه اندازه گرفت و در دستگاه ذخیره کرد. این قابلیت به پزشک کمک میکند تا بررسی کند میانگین قند خون شما در ساعات مختلف و درطی یک هفته چقدر بوده و بر طبق آن میزان دوز دارو یا انسولین را تعیین کند.

۴-مجهز به سیستم اندازه گیری حجم خون(BVC) :


این ویژگی به این معناست که درصورتیکه حجم خونی که به دستگاه وارد شد، اگر به میزان معین نبود، دستگاه Error را روی صفحه نمایش نشان داده و عدد غیر واقعی که صحیح نیست اندازه گیری نشود. اصولا دقت دستگاه باید تاحد ممکن دربالاترین سطح باشد تا پزشک بتواند وضعیت بیمار را ارزیابی کند. زیرا هرگونه خطا درنتیجه گیری میتواند صدمات زیادی درپی داشته باشد.

5- داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش:

به دلیل اینکه گلوکومترها درصورتیکه خراب شوند یا به درستی کار نکنند، زیاد قابل تعمیر نیستند، پس بهتر است برای خرید این نکته را درنظر بگیرید و دستگاهی با دارابودن ضمانت نامه تهیه کنید تا از بابت خراب شدن ان نگرانی نداشته باشید.

انواع دستگاه های قند خون:


دستگاه قند خانگی: نوعی از دستگاه های اندازه گیری قند خون که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، این دستگاه ها با یک نوار که یه قطره خون روی آن ها قرار میگیرند کار کرده و بدین ترتیب میزان گلوکز خون را اندازه گیری میکنند.
• دستگاه قند بدون سوزن: مکانیزم این دستگاه به این صورت است که یک سنسور، بر روی بازو قرار میگیرد و میتواند تا 14 روز مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه قند بدون نوار: این دستگاه ها به وسیله یک سنسور میزان قند خون را اندازه گیری میکنند و ضد آب هستند، از آنجایی که درد ناشی از گرفتن خون را به همراه ندارند معمولا برای کودکانی که با دیابت دست و پنجه نرم می کنند مورد استتفاده قرار میگیرد.

دستگاه قند خون مچی: این دستگاه ها به کمک جریان الکتریسته و با قرارگیری روی پوست میزان قند خون را اندازه گیری می کنند، این دستگاه شبیه ساعت بر روی مچ بیمار قرار میگیرد و توانایی بررسی مداوم وضعیت گلوکز خون را دارد.

محدوده مناسب برای میزان قند خون:
این میزان برای افراد عادی، در زمان ناشتا زیر 100 و دو ساعت پس از غذا کمتر از 140 است، برای افراد درگیر دیابت در حالت ناشتا بین 70 تا 130 و بعد از صرف غذا زیر 180 است، در ادامه میتوانید این موضوع را در اینفوگرافیک زیر نیز مشاهده کنید:

کلام آخر
متاسفانه این روزها دیابت در کشور ما بسیار شایع شده، از این رو کنترل دیابت از ارکان مهم حفظ سلامتی فرد میباشد، به کمک دستگاه قند خون، میتوان وضعیت سلامتی خود را ارزیابی کرده و قبل از مبتلا شدن به دیابت از آن پیشگیری کنید، شما چه تجربه ای در خصوص دستگاه های گلوکومتر دارید؟ دیدگاه ها و تجربیات ارزشمند خود را با ما و سایر کاربران تجهیز گستران ابوریحان در میان بگذارید.

گروه پژوهشی ، صنعتی ، بازرگانی تجهیز گستران ابوریحان  به عنوان یکی از به ‌روزترین فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه تجهیزات پزشکی می باشد . از پر فروش ترین محصولات این فروشگاه می توان به  : مچ بند دست ، کتف بند ، آرنج بند ، شکم بند ، قوزک بند پا ، گردن بند طبی ، زانو بند طبی و کمر بند طبی اشاره کرد .

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.