آموزش, توانبخشی

نقش زیر انداز بیمار در جلوگیری از زخم بستر!

نگهداری از افراد سالمند، به ویژه آنهایی که دچار مشکلات عدیده ای همچون بی اختیاری ادرار هستند، نیازمند داشتن تجهیزاتی می باشد. یکی از این تجهیزات مهم که امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است، زیر انداز بیمار می باشد.

در این قسمت از مطالب آموزشی تجهیز گستران ابوریحان به معرفی این محصول و ویژگی ها و کاربرد آن می پردازیم. پس اگر قصد خرید یک زیر انداز مناسب برای بیمار خود دارید تا پایان با ما همراه باشید.

زیر انداز بیمار چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

دروشیت، زیر انداز یکبار مصرف، زیر انداز بهداشتی یا زیر انداز بیمارستانی از نام های متعدد این محصول می باشد که برای مصارف مختلفی استفاده میشود. اغلب افراد از این وسیله برای پهن کردن در زیر افراد سالمند، بیماران و یا کودکان استفاده میکنند.

بسیاری از اوقات، افراد بنا بر شرایطی مانند کهولت سن، بیماری و… قادر به پایین آمدن از تخت و انجام کارهای شخصی خود نیستند. در اینصورت میتوان به راحتی از زیر انداز های بهداشتی استفاده کرد.

در طراحی لایه های دروشیت که بین ۵ تا ۷ لایه متغیر است از مواد گوناگونی استفاده شده است. در ساخت لایه‌ی اول( لایه ای که با پوست بیمار در ارتباط است) سعی بر آن است که از پنبه استفاده شود تا حساسیتی برای بدن ایجاد نکند.

لایه های میانی که دارای پودر جاذب هستند، نقش مهمی برای جذب ترشحات و مایعات دارند. در این لایه ها از پودری استفاده شده است که بین ۳ تا ۷ گرم است. هرچقدر میزان پودر به کار رفته بیشتر باشد، قدرت جذب بالاتر است.

لایه خارجی معمولا ضد آب است که‌ از نفوذ ترشحات و ادرار به تشک تخت جلوگیری میکند.

به طور کلی زیر انداز بهداشتی برای جلوگیری از ایجاد عفونت و خونریزی برای افرادیکه دچار بی اختیاری ادرار، ترشحات و مشکلات دیگر هستند طراحی شده است. این وسیله کمک شایانی برای حفظ بهداشت فردی میکند.

مهم ترین ویژگی هایی که یک زیر انداز بهداشتی باید داشته باشد چیست؟

۱- جذب بالایی داشته باشد: اصولا زیر انداز بهداشتی میتوانند در سه تا پنج لایه ساخته شود. تمام زیر انداز ها میتوانند بی اختیاری های معمولی را کنترل کنند. در صورتیکه بی اختیاری شدید باشد، باید از زیر انداز های پنح لایه با قابلیت جذب بالا استفاده شود.

۲- ضد حساسیت باشد: از آنجا که بیماران روی تخت و یا افرادی که دچار زخم بستر هستند به طور مداوم با لایه‌ ی اول دروشیت در تماس هستند، می بایست زیر انداز مورد نظر فاقد حساسیت باشد.

۳- بافتی نرم داشته باشد و برای پوست های حساس، کودکان و نوزادان آسیبی وارد نکند.

۴- سایز متناسبی برای استفاده در ویلچر و تخت داشته باشد: سایز ۹۰*۶۰ پرکاربرد ترین سایز زیر انداز ها محسوب میشود.

۵- کیفیت بالایی داشته باشد و از نشت بوی بد جلوگیری کند: یک زیر انداز مناسب باید از لایه هایی تشکیل شده باشد که بتواند از ترشح، بو و نفوذ مایعات به تخت جلوگیری کند. همچنین از مواد آنتی باکریال ساخته شود و عوارضی مانند قارچ های پوستی نداشته باشد.

مهم ترین کاربرد های دروشیت چیست؟

توجه به این‌نکته خالی از لطف نیست که گرچه اکثر موارد استفاده از دروشیت ها برای کنترل بی اختیاری ادرار است؛ اما در موارد زیر نیز میتوان از ان استفاده کرد.

* کلیه افرادیکه‌ دچار مشکل کنترل ادرار هستند

*برای تعویض ‌پوشک نوزادان

*پیشگیری و جلوگیری از زخم بستر

*پس از عمل های جراحی مختلف و زایمان

*برای پانسمان کردن زخم هایی که دچار ترشح هستند

* نگهداری و تمیز کردن حیوانات خانگی

* بیماران دچار خونریزی و یا بانوان‌ دارای مشکلات قاعدگی

سایز بندی زیر انداز های بهداشتی چگونه است؟

۱- سایز ۶۰*۶۰ : کوچکترین سایز و مناسب کودکان بوده و در طرح و رنگهای مختلفی ساخته میشود. برای تعویض پوشک نوزادان و کودکانی که دچار اختلال شب ادراری هستند مناسب می باشد.

۲- سایز ۹۰*۶۰ : پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین سایز زیر انداز سایز ۹۰*۶۰ است. از این نوع سایز در مراکز درمانی ، بیمارستان ها و در خانه برای تخت های یک نفره و یا روی ویلچر استفاده میشود.

۳- سایز ۶۰*۱۶۰: این سایز به زیر انداز باله دار معروف است. از نظر ابعاد مانند سایز ۶۰*۹۰ است با این تفاوت که از کنار حدود ۳۵ سانتی متر اضافه تر است و میتواند از سر خوردن و جابجایی زیر انداز ( که بر اثر حرکت زیاد بیمار رخ میدهد) ممانعت کند.

۴- سایز ۱۰۰*۷۰ : از این سایز بیشتر برای افراد چاق استفاده میشود.

۵- سایز ۱۷۰*۷۰ : این سایز، مدل باله دار سایز ۱۰۰*۷۰ است. برای افراد سنگین وزن و کسانیکه تحرک زیادی دارند و تکان میخورند مناسب می باشد. قسمت باله دار آن به زیر تخت ثابت میشود و از جابجا شدن زیر انداز جلوگیری میکند.

نکته:

زیر انداز های بیمار در دو نوع زیر انداز یکبار مصرف و زیر انداز قابل شستشو تولید میگردند. نوع یکبار مصرف آن ، تنها برای یک نفر و یک بار استفاده می باشد. در حالیکه زیر انداز های قابل شستشو از مواد پلیمری تهیه میگردند و میتوان برای یک نفر چند بار استفاده گردد.

مزایای استفاده از زیر انداز بهداشتی:

۱- با وجود داشتن کاربرد های فراوان، قیمت مقرون به صرفه ای دارد. این محصول، در بسته های ۵ تا ۱۰ عددی تولید میشود و هرعدد قیمتی بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومن دارند.

۲- از آنجا که علت زخم بستر عمدتا مرطوب شدن پوست می باشد؛ لذا استفاده از زیر انداز بیمار سبب خشکی و گرفتن رطوبت میشود. بنابراین میتواند از زخم بستر جلوگیری کند.

۳- با قرار گیری روی تخت، برای بیمار هیچ گونه آزار و اذیتی ایجاد نکرده و با حرکت های بیمار، جابجا نمیشود.

۴- دارای وزن سبک و کم حجمی بوده و دست و پا گیر نیست. در نتیجه به راحتی در مکان های مختلفی قابل استفاده و حمل و نقل است.

در حال حاضر برندهای مختلفی از دروشیت ها روانه بازار میشوند. از مرغوب ترین این برندها میتوان به زیر انداز بیمار بی تی آی، زیر انداز بیمار تافته، زیر انداز بیمار گلد پد و زیرانداز تینو اشاره کرد.

شما میتوانید برای خرید زیر انداز بیمار به فروشگاه اینترنتی تجهیز گستران ابوریحان مراجعه نمایید. همچنین میتوانید از سایر محصولات مصرفی نیز دیدن کنید.

سخن پایانی:

همانطور که گفته شد زیر انداز های بهداشتی نقش مهمی برای رفع نیاز های بیماران، سالمندان و یا کودکان ایفا میکنند. علاوه بر جنس خوب و مقاومت در برابر پاره شدن، میتوانند در مصارف مختلف دیگر نیز به کار برده شوند.

شما چه تجربه ای در مورد استفاده از زیر انداز دارید. تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.