آموزش

نیدل طب سوزنی


این هفته با یکی دیگر از مقالات تجهیزگستران ابوریحان در خدمت شما هستیم. موضوع این هفته اثرات طب سوزنی و آشنایی با نیدل های آن است. از آنجایی که امروزه برای درمان بسیاری از دردها از طب سوزنی استفاده میشود پس شما هم اگر دردهایی مانند کمردرد، پا درد، گردن درد و… دارید پیشنهاد میکنیم تا انتها خواندن این مطلب را از دست ندهید .


ساز و کار طب سوزنی چگونه است؟


طب سوزنی از روش های درمانی موثری است که از زمان قدیم تا به حال وجود داشته و بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این روش در بسیاری از کشورها به عنوان مکملی برای طب پزشکی به کار گرفته میشود.
اساس کار با طب سوزنی بدین صورت است که سوزن های بسیار باریکی در نقاط خاصی از بدن که بر روی گذرگاه های انرژی بدن قرار دارد فرو رفته میشود و درواقع با جبران کردن کمبود انرژی در اندام های بدن به درمان ریشه اصلی بیماری می پردازد.


طب سوزنی چگونه انجام میشود؟


مهم ترین نکته ای که باید درمان در روش طب سوزنی انجام شود، نقاط قرار گیری سوزن است. نقاط کلیدی طب سورنی شامل شانه، گردن،بازو، کمر، زانو، پایین پا ، بالای لگن، شکم و… است. این نقاط، نقاط اصلی هستند که باز شدن شریان انرژی بدن، درد تسکین پیدا میکند.
پس از پیدا کردن این نقاط، متخصص طب سوزنی، سوزن های باریکی را به عنوان یک شوک الکتریکی وارد این نقاط کرده و در مغز، هورمونی به نام اندروفین آزاد میشود که میتواند درد را تسکین دهد. تعداد جلسات طب سوزنی بسته به نوع بیماری متفاوت است اما در هرجلسه بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت متغیر است.


سوزن های طب سوزنی چه مشخصاتی دارند؟


نیدل های طب سوزنی، نیدل های بسیار نازک و باریک، با قطر تا0.3تا 0.2 میلیمتر و تو پر هستند. این سوزن ها انعطاف پذیر و صیقلی هستند که ماده ای در آنها تزریق نشده و سوراخ در مرکزشان ندارند. همین مشخصاتش باعث میشود که سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی با سوزن های تزریق متفاوت باشند و بر خلاف آنها هیچگونه احساس دردی برای بیمار بوجود نیاید.


از دیگر ویژگی این سوزن ها که باعث عدم حس درد میشود، روکش پلاستیک مانندی به نام هادی است که سبب میشود سوزن به سرعت وارد نقاط اصلی شده واز پوست(که تراکم عصب ها در این قسمت بیشتر است) زودتر رد شوند. جنس این سوزن ها معمولا از استیل ضدزنگ با قطرهای متفاوتی به اندازه ضخامت یک تار مو دارند.


نکات مهم برای‌استفاده از نیدل های طب سوزنی


• یکبار مصرف بودن: این سوزن ها کاملا یکبار مصرف هستند و باید برای هربیمار و پس از هربار استفاده دور ریخته شوند. سوزن های یک بار مصرف و نو به دلیل تیز بودنشان، میتواند برای بیمار کاملا بی درد باشد.
• سالم و نو بودن آنها: اگر نیدل ها کج شده اند، کند و یا شکل ظاهری درستی ندارند به جهت امکان شکسته شدن در بدن، نباید استفاده شوند.


میزان فرو رفتگی و زمان فرورفتن سوزن در بدن چقدر است؟


بطور کلی استفاده از هر سوزن بنا بر عواملی مانند محل مورد درمان و سن بیمار می باشد. هرچه بافت مورد نظر عمیق تر و تراکم چربی بیشتری داشته باشد، میزان فرورفتگی بیشتر است. برای مثال در بافت ران، نسبت به بافت دست بیشتر باید فرو برود.

سوزن های طب سوزنی دارای قطر و طول های مختلفی هستند که از هرکدام باتوجه به نوع نقطه درمانی استفاده میشود. اما بطور کلی برای نواحی از بدن که نازک هستند مانند نواحی صورت، جمجمه، دست و گوش از سوزن های با قطر کم(0.10 تا 0.18 میلیمتر )، نواحی پر حجم بدن مانند باسن و ران از سوزن با قطر ضخیم(0.30 تا 0.50 میلیمتر) و در سایر نقاط بدن از سوزن هایی با قطر متوسط (.020 تا0.25 ) استفاده می گردد.

آیا طب سوزنی ترس دارد و همراه با درد است؟


برخلاف تصور افراد مبنی بر اینکه این روش درد دارد، باید گفت طب سوزنی از روش های بدون درد و خونریزی است که ممکن است برای جلسه اول به دلیل آشنا نبودن با فضای کار کمی استرس آور باشد. اما چون این سوزن ها نرم هستند و درد ناشی از ماده تزریقی را ندارند(برخلاف سوزن های تزریق) لذا جای نگرانی نیست.

در این روش فقط حس تحریک نقاط عصبی وجود دارد که این حس در بیشتر افراد شامل گزگزشدن، سوزش، کرختی و سنگینی است. این احساس ممکن است در مسیر بازشدن ماهیچه با بالا و پایین رفتن سوزن بیشتر شود. هرچقد میزان تحریک سوزن بیشتر باشد، نتیجه درمان بهتر است.

طب سوزنی برای درمان چه بیماری هایی استفاده میشود؟


در این قسمت میخواهیم با تاثیرات طب سوزنی که در درمان بسیاری از دردها و مشکلات موفقیت آمیز است آشنا شویم.


بطور کلی از این روش برای رفع بی خوابی، استرس، کنترل وزن و چاقی، مشکلات روحی و عصبانیت، تسکین دردهای مزمن، زیبایی پوست و بسیاری از موارد دیگر استفاده میشود. طب سوزنی با تحریک نقاط و آزاد شدن هورمون آرامش، میتواند استرس، پرخاشگری و مواردی از این قبیل را برطرف کند.

درمان سر درد:

طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افرادی که دارای مشکلات سر درد و میگرن بوده اند با استفاده از طب سوزنی بهبود پیدا کرده اند. در این روش، سوزن ها در قسمت بالای لگن و بازو فرو می رود و درد تسکین پیدا میکند.

درمان کمر درد:

یکی دیگر از دردهایی که با طب سوزنی جواب داده است رهایی از درد کمر است. با فرو بردن نیدل های طب سوزنی در قسمت پایین گودی کمر، پس از چندین جلسه و بطور مستمر، میتوانید درد کمر خود را درمان کنید.


3 .درمان زانو درد و آرتروز:

بسیاری از سالمندان که با مشکل آرتروز زانو مواجه اند از فیزیوتراپی استفاده میکنند که این روش علی رغم موثر بودن، یک روش موقتی است و پالس های فیزیوتراپی نمیتواند به طور کامل آن را درمان کند. طب سوزنی با وارد کردن سوزن در قسمت مفصل زانو میتواند به درمان این درد کمک کند.

درمان آسم:

آلرژی یکی دیگر از مواردی است که با کمک طب سوزنی میتواند بهبود پیدا کند. با ترشحات ناشی از واکنش های آلرژی با استفاده از طب سوزنی در طی چندین جلسه به کمک تقویت ایمنی بدن ، درمان میشود.

درمان گردن درد:

یکی از نقاط کلیدی طب سوزنی نقاط مفصل شانه و ران بوده که با کانال گردن و جمجمه نیز در ارتباط هستند. طب سوزنی میتواند عارضه گردن درد را تسکین دهد.

درمان چاقی:

به کار بردن روش طب سوزنی در کنار سایر روش های کاهش وزن مانند رژیم لاغری در کنترل و تناسب اندام بسیار تاثیر گذار است. در این روش با تحریک نقاط کلیدی مانند شکم و گوش، متابولیسم بدن بالا رفته و سبب افزایش چربی سوزی میشود. همچنین با تحریک دستگاه گوارش، به مرور کاهش اشتها نیز بوجود می آید.

کاهش درد دندان:

برای درمان درد دندان نیز این روش موثر بوده است. از آنجایی که دندان دارای کانال های انرژی بوده که با سایر کانال های بدن در ارتباط است، لذا طب سوزنی با وارد کردن سوزن در قسمت اطراف فک میتواند به تسکین دندان درد کمک کند.

زیبایی صورت:

طب سوزنی در جوان سازی پوست نیز تاثیرگذار است. این روش در مواردی مانند رفع خشکی پوست، رفع منافذ باز پوست، جوش و لک و مک استفاده میشود. همچنین افرادی که دارای چین و چروک روی گونه وصورت هستند و یا پوست شلی دارند و یا چربی اضافه زیر گردن دارند نیز میتوانند از طب سوزنی بهره ببرند.
همچنین افراد زیادی برای دردهای ناشی از قاعدگی، درد های عضلانی و موارد زیاد دیگری از طب سوزنی استفاده کرده اند که این روش موثر بوده است.

فواید طب سوزنی چیست؟


 درمان ترکیبی بسیار مناسب در کنار سایر روش ها
 برای افرادی که علاقه به استفاده از داروهای مسکن ندارند
 برای افرادی که بدنشان در مقابل داروهای شیمیایی جواب نمیدهد
 روشی بدون ضرر و اثرات جانبی کم به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی


خطرات این روش در مقابل فواید آن بسیار ناچیز است اما در مواردی اگر:
• نیدل یکبار صرف و استریل نباشد
• بیمار مبتلا به اختلال خونریزی دهنده باشد
• نیدل نو نباشد و کج باشد
• افرادی که دستگاه ضربان ساز قلب دارند نباید از طب سوزنی استفاده کنند
• خانم های باردار قبل از انجام با پزشک مشورت کنند
احتمال ایجاد خطر وجود دارد که خوشبختانه در طب سوزنی مدرن این موارد رعایت میشود.


انواع طب سوزنی:
روش های جدیدتری از طب سوزنی وارد شده اند که استفاده از سوزن در آنها حذف شده است. این روش ها میتواند برای افرادی که ترس زیادی از نیدل های طب سوزنی دارند مفید باشد.
• طب سوزنی فشاری
• لیزرهای کم توان
• ماساژ


میزان هزینه طب سوزنی و تعداد جلسات چقدر است؟


طب سوزنی روشی نسبتا کم هرینه‌، کم خطر و با ریسک درمان بالا است که ضمن درمان مشکلات دیگر میتواند تنش ها، استرس ها و مشکلات روحی را تسکین دهد و حس شادی و نشاط را پس از انجام کار برای شما بوجود آورد.

تعداد جلسات عموما بین ۸ تا ۱۵ جلسه توصیه میشود. که البته برای بعضی افراد میتواند در یک جلسه و در برخی بیش از ۱۵ جلسه درمان انجام شود که این امر بستگی به نظر متخصص باتوجه به وضعیت و سن بیمار دارد. هزینه هرجلسه نیز حدود ۲۰ تا ۴۰ هزارتومان میتواند در نظر گرفته شود.


سخن پایانی

امروزه از طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میشود که به علت اثرات جانبی کم میتواند مکمل روش های پزشکی نیز باشد. شما میتوانید انواع نیدل های طب سوزنی باکیفیت و اصل را از فروشگاه تجهیز گستران ابوریحان تهیه نمایید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.